środa, 12 czerwca 2019

#22 Novae ResInformacje dostępne na stronie wydawnictwa:

Jaką literaturę wydajemy?

W Novae Res skupiamy się na publikacji książek utalentowanych polskich autorów z zakresu:
beletrystyki,
literatury dziecięcej,
literatury popularnonaukowej,
literatury fachowej.

Wydajemy książki drukowane, e-booki oraz audiobooki.

O wydawnictwie

Wydawnictwo skupia się na publikacji, dystrybucji i promocji świeżej polskiej literatury przede wszystkim z zakresu beletrystyki i literatury popularnonaukowej. Rokrocznie nakładem Novae Res ukazuje się ponad 200 nowości, zaś w mediach pojawia się przeszło 1000 recenzji wydanych książek.
Ważne miejsce wśród Autorów wydawnictwa stanowią debiutanci – Novae Res wypromowało między innymi: Piotra C., Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Ninę Reichter, Jolantę Kosowską czy Magdalenę Knedler.
Misją wydawnictwa jest wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i nowoczesnej technologii do promowania świeżej myśli literackiej, odnajdywania i publikowania wartościowych dzieł polskich pisarzy oraz ułatwienia dostępu do literatury jak najszerszej grupie społecznej.

Informacje zebrane przez Gdzie wydać?

1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki?

Jesteśmy wydawnictwem, któremu od początku działalności przyświecała idea odświeżenia polskiego rynku literatury i wsparcia debiutantów. Tylko bowiem przy udziale młodych twórców literatura ma szansę się rozwijać, inaczej kostnieje i petryfikuje wokół tych samych nazwisk. Pisząc młodych, nie mam na myśli metryki, tylko stan ducha i brak wydawniczego doświadczenia. Przykładem niechaj będzie organizowany przez nas od 8 lat konkurs „Literacki Debiut Roku”, którego celem jest właśnie odnajdywanie i promowanie najbardziej utalentowanych polskich debiutantów. Laureaci konkursu są w bardzo różnym wieku – od studentów po osoby, które zakończyły już aktywność zawodową. Niemniej jednak każdy autor, również ten doświadczony, bo przecież wydajemy wielu takich, znajdzie u nas swoją literacką przystań. Liczy się talent, pracowitość, otwartość i chęć rozwoju.

2. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo?

Przyjmujemy teksty w formie elektronicznej po uprzednim wypełnieniu przez autora formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie wydawnictwa.

3. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej?

Minimum 3-4 tygodnie, nie dłużej jednak niż 2 miesiące.

4. Ile średnio propozycji wydawniczych redakcja otrzymuje miesięcznie? Czy wszystkie są czytane w całości, a może zdarza się, że utwór odrzucany jest już po pierwszych kilku rozdziałach?

Średnio miesięcznie autorzy proponują nam do wydania około 100-150 tekstów. Czytamy je wszystkie, ale oczywiście nie wszystkie w całości. Jeżeli recenzent widzi, że autor nie posiada odpowiedniego warsztatu, historię czyta się ciężko, tekst zawiera liczne niedoskonałości, nie ma sensu czytać go od „deski do deski”, bowiem i tak nie zdecydujemy się na publikację takiej twórczości.

5. Jeśli chodzi o recenzje wewnętrzne: czy teksty recenzuje osoba spoza wydawnictwa? Jest to osobne stanowisko pracy w wydawnictwie, czy po prostu zajmuje się tym osoba z wydawnictwa, mająca również inne obowiązki? A może zajmują się tym znani blogerzy-recenzenci? Jak to wygląda?

Nadesłane teksty recenzują zarówno pracownicy wydawnictwa, jak i recenzenci zewnętrzni.

6. Czy wewnętrzna recenzja jest do wglądu dla autora? (przy założeniu, że są Państwo zainteresowani wydaniem książki)

Nie ma reguły w tym obszarze. Często recenzje pisane są językiem roboczym, zawierają informacje nie tylko na temat walorów literackich, ale również potencjału marketingowego, porównań z aktualnymi trendami itp. oraz szeregiem innych informacji, które są ważne z punktu widzenia wydawcy, a niekoniecznie autora. Czasami są to też po prostu recenzje ustne. Bywa i tak, że opiniodawca pół recenzji napisze o tym, jakie książka zawiera mankamenty i jak wiele pracy będzie musiał w nią włożyć redaktor, ale na końcu wnioskuje o jej wydanie, bowiem, pomimo błędów, „nie można się od niej oderwać i po odpowiedniej obróbce może być to świetna lektura”. W każdej jednak sytuacji, jeżeli jesteśmy zainteresowani wydaniem tekstu, autor otrzymuje informację, dlaczego, wraz ze skróconą opinią na temat nadesłanej propozycji.

7. Po jakim czasie, od zaakceptowania przez wydawcę propozycji wydawniczej, można spodziewać się jej realnego wydania?

Proces wydawniczy w naszym wydawnictwie trwa zazwyczaj do 6 miesięcy.

8. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?

To zależy od potencjału zarówno autora, jak i samego tekstu. Pracujemy w 3 modelach wydawniczych. Jeżeli jesteśmy zainteresowani wydaniem danego tekstu, proponujemy wydanie w jednym z nich.
Model tradycyjny:
Około 20% książek wydawanych przez Novae Res publikowanych jest w modelu tradycyjnym, który przeznaczony jest głównie dla pisarzy z dorobkiem, a przede wszystkim z własnymi czytelnikami. W tym modelu oszacowanie szansy powodzenia wydawniczego jest stosunkowo proste, bowiem obok potencjału samego tekstu, znamy również wyniki sprzedaży poprzednich książek autora. Na tej podstawie możemy przewidzieć z pewną dozą dokładności, jakie będzie zainteresowanie ze strony księgarzy i czytelników oraz ile egzemplarzy gotowej książki jesteśmy w stanie sprzedać. Przy wydaniu tradycyjnym wydawnictwo ponosi wszelkie koszty związane ze stworzeniem książki i wprowadzeniem jej na rynek, ale chętnie to robi, bowiem ryzyko niepowodzenia jest niewielkie.
Model subsydiowany
Jest to model przeznaczony głównie dla autorów o nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym i debiutujących. Ciężko w takiej sytuacji jest oszacować popyt na książkę, ale z pewnością będzie on znacznie niższy niż na książkę uznanego pisarza. Należy zbudować zaufanie względem autora, przekonać księgarzy do zamówienia danego tytułu, a czytelników do jego zakupu. W tym modelu wydawniczym autor wnosi subsydiację, czyli dopłatę do kosztów wydania i całej infrastruktury wydawniczej, co pozwala na stworzenie książki mogącej z powodzeniem konkurować z innymi tytułami znajdującymi się na rynku. Wartość subsydiacji określają menedżerowie projektu, każdorazowo ustalając jej wysokość na podstawie kosztów bezpośrednich i pośrednich oraz procentowego wykorzystania zasobów potrzebnych do stworzenia danej publikacji.
W modelu subsydiowanym publikujemy około 75% wszystkich książek.
Model usługowy
Model ten przeznaczony jest głównie dla ośrodków naukowych i akademickich, a także pracowników naukowych. Publikujemy w ten sposób dysertacje, rozprawy habilitacyjne, tomy pokonferencyjne i inne publikacje związane ze światem nauki. Niektóre z tych publikacji znajdują się w tradycyjnym obiegu dystrybucyjnym, większość jednak przeznaczona jest do użytku wewnętrznego, dla celów bibliotecznych itd., dlatego też w przypadku tego modelu twórca (lub jego mecenas, np. uniwersytet) zamawia publikację w konkretnym nakładzie i jest ona wyceniana zgodnie z zamówieniem. Całość kosztów wydania pokrywa podmiot zamawiający. Jako nieliczni w Polsce mamy możliwość publikowania książek naukowych z dwoma numerami ISBN – polskim oraz irlandzkim, co nie tylko podnosi prestiż publikacji, ale przekłada się na wyższą punktację prac naukowych. W modelu usługowym publikujemy ok. 5% wszystkich naszych książek.

9. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy wydawnictwo zastrzega sobie prawo wyłączności wydania utworu? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Wszystko zależy od indywidualnej umowy z konkretnym autorem. W przypadku wydań w pełni finansowanych przez Novae Res zazwyczaj wymagamy licencji wyłącznej, w przypadku wydania subsydiowanego przez autora – licencji niewyłącznej. Czas trwania umowy również jest negocjowalny.

10. W jaki sposób liczone jest honorarium autora?

Autor otrzymuje wynagrodzenie tantiemowe, które ustalane jest indywidualnie.

11. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży?

Z naszą ofertą docieramy do 2000 księgarni, w tym sieci księgarskich, i blisko 3000 bibliotek na terenie kraju, dzięki współpracy z 5 dystrybutorami książek o zasięgu krajowym. Książka jest tak długo w sprzedaży, jak długo trwa umowa. W Novae Res nie ma nakładów wyczerpanych, książka jest w ciągłej dostępności dystrybucyjnej, aż do zakończenia kontraktu.

12. Czy wydawnictwo promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda promocja?

Przede wszystkim stawiamy na wysokiej jakości produkt, jaką jest wydana przez nas książka. Atrakcyjna okładka, blurb, estetyczny projekt typograficzny, wysokiej jakości materiały – to wszystko ma znaczenie dla promocji. Równie ważne jest promowanie tytułu wśród księgarzy – skuteczne dotarcie z informacją do księgarni, materiały wspierające sprzedaż, uczestnictwo w akcjach promocyjnych dystrybutorów, mailingi i wiele innych. Zwieńczeniem procesu promocji jest promocja skierowana do czytelnika. Intensywnie wykorzystujemy social media, aby dotrzeć z informacją o książce do potencjalnego nabywcy. Mamy 22 tysiące fanów na Facebooku, 8 tys. followersów na Instagramie i blisko 2 tys. obserwujących na Tweeterze. Realizujemy promocję lokalną, czyli w miejscu zamieszkania autora, tworzymy i wysyłamy informacje prasowe do mediów, które mogą być zainteresowane daną książką, tworzymy materiały reklamujące książkę, takie jak plakaty, zakładki, kreacje graficzne dla social mediów (np. tła na fanpejdże autorskie, reklamy książek na Facebooka, Instagram, Twittera itp.), współpracujemy z ponad 200 blogerami i bookstagramerami – razem z nimi organizujemy recenzje, wywiady, konkursy czy inne akcje promujące książki. Informacje o naszych książkach umieszczane są w najważniejszych serwisach poświęconych książkom. Rocznie w mediach ukazuje się ok. 1200 recenzji naszych książek. Dla wybranych książek wykupujemy promocje półkowe w czołowych sieciach księgarskich – Empik oraz Świat Książki. Oczywiście pomoc autora w promocji jest zawsze bardzo mile widziana.

13. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?

Nie

14. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?

Wszystko zależy od konkretnej propozycji wydawniczej.

15. Jakimi gatunkami są Państwo najbardziej zainteresowani?

Nie mamy preferencji w tym zakresie, tym bardziej że coraz częściej cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków łączą się i wzajemnie przenikają. Nierzadko mamy dylemat, czy powieść powinna być oznaczona jako obyczajowa, sensacyjna, a może psychologiczna, bo posiada pierwiastki dystynktywne wszystkich tych gatunków.


Słowo o Wydawnictwie Novae Res od Załogi Gdzie wydać?:

Tyle czasu minęło od ostatniego postu! Nie wspomnę o tym, jak długo ten tekst czekał w skrzynce, aż go w końcu obrobię i wam pokażę. W każdym razie kontakt z wydawnictwem Novae Res przebiegł nadzywczaj miło. Redaktor naczelny, jak sami widzicie, udzielił wyczerpujących odpowiedzi, co bardzo doceniamy. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę wydawnictwa, gdzie znajduje się formularz. Może wy będziecie kolejnymi autorami Novae Res? Przypominamy, że zapraszamy wszystkich debiutantów oraz autorów, którzy chcieliby podzielić się z nami wrażeniami związanymi z procesem wydawania swoich książek. Debiutanckie wspomnienia dopiero co ruszyły, więc czekamy na wasze maile!Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Novae Res za odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz