piątek, 18 stycznia 2019

#21 Siedmioróg
   Informacje dostępne na stronie wydawnictwa:

Wydawnictwo Siedmioróg prowadzi sprzedaż licencji na płyty i książki oraz przygotowuje książki i płyty na zamówienie.
O wydawnictwie

Mamy ponad 25 lat doświadczenia w tworzeniu książek, a także bogate zasoby, obejmujące kilka tysięcy gotowych publikacji, do których posiadamy pełne prawa licencyjne. Nasz materiał tekstowy i ilustracyjny może być szybko opracowany zgodnie z życzeniem klienta.
Udzielamy licencji do książek i płyt. Nasz klient może sam opracować i wydrukować produkt na podstawie udzielonej licencji. Udzielamy również licencji na materiał tekstowy lub ilustracyjny (kontent).
Drukujemy książki i płyty brandowane
Klienci często decydują się na wydanie naszej książki lub płyty pod własną marką, po uprzedniej zmianie i dostosowaniu części materiału. Nasze książki i płyty mają charakter prezentu, gratisu, wzbogacają i odróżniają ofertę.Informacje zebrane przez Gdzie wydać?

1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki?

Siedmioróg zawsze wspierał debiuty, dla mnie wyłapywanie młodych talentów i umożliwianie im rozwoju było i jest ważną częścią misji wydawcy. Wydaliśmy wiele debiutów, powstawały u nas pierwsze książki kilku znanych dzisiaj pisarzy, również ilustratorów dziecięcych.

2. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo?

W formie elektronicznej ze streszczeniem na pół strony i określeniem kategorii literackiej, w którą wpisuje się książka.

3. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej?

To zależy od momentu nadesłania. Są okresy, w których wydawnictwo skupia wszystkie siły np. na przygotowywaniu książek na święta lub początek roku, wtedy taki maszynopis może czekać nawet 4 miesiące. Zazwyczaj jednak jest to miesiąc.

4. Ile średnio propozycji wydawniczych redakcja otrzymuje miesięcznie? Czy wszystkie są czytane w całości, a może zdarza się, że utwór odrzucany jest już po pierwszych kilku rozdziałach?

Średnio otrzymujemy kilkadziesiąt propozycji miesięcznie. Teksty nie są czytane w całości, nie mamy środków na taką pracę, która wymagałaby kilku etatów. Pierwsza selekcja opiera się na przeczytaniu kilku losowo wybranych fragmentów, tylko naprawdę wyróżniające się teksty czytane są w całości. Jest ich niewiele.

5. Jeśli chodzi o recenzje wewnętrzne: czy teksty recenzuje osoba spoza wydawnictwa? Jest to osobne stanowisko pracy w wydawnictwie, czy po prostu zajmuje się tym osoba z wydawnictwa, mająca również inne obowiązki? A może zajmują się tym znani blogerzy-recenzenci? Jak to wygląda?

Pierwszą selekcję robią redaktorzy książek. Ostateczną właściciel wydawnictwa, czyli ja.

6. Czy wewnętrzna recenzja jest do wglądu dla autora? (przy założeniu, że są Państwo zainteresowani wydaniem książki)

Autor nie ma wglądu do recenzji wewnętrznych. Zdarza się jednak, że otrzymuje ode mnie szeroką recenzję swojej książki. Dzieje się tak w przypadku, kiedy widzę w utworze potencjał, obok słabości. Wydaje mi się, że wtedy recenzja może być dla autora najcenniejsza, dowiadując się o słabościach swojego tekstu może zacząć pracę nad jego ulepszeniem, uczynieniem go wydawalnym.

7. Po jakim czasie, od zaakceptowania przez wydawcę propozycji wydawniczej, można spodziewać się jej realnego wydania?

Jeżeli ma to być książka tekstowa, to szybko, około dwóch miesięcy; ale jeśli trzeba dorobić ilustracje, czas wydania może zająć nawet rok.

8. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?

Dotąd Siedmioróg prawie nigdy nie wydawał książek na koszt autora. Planujemy jednak zacząć to czynić, ze względu na coraz trudniejszą sytuację wydawcy w Polsce (rosnące marże i opłaty w Empiku, brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa).

9. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy wydawnictwo zastrzega sobie prawo wyłączności wydania utworu? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Siedmioróg zawiera umowy wyłącznie na pełne przeniesienie praw autorskich, w każdym razie jeżeli to on finansuje wydanie książek i lans autora.

10. Czy jest konieczne zrzeczenie się praw autorskich? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Zrzeczenie się praw autorskich uważam w tej chwili za konieczne, a wszystko to po bardzo bolesnych doświadczeniach braku lojalności autorów, których „stworzyliśmy”. Po wydaniu dużych pieniędzy na wypromowanie autora, okazywało się, że inny wydawca nam go „podkupował” (już znanego i popularnego) razem z wydanymi u nas książkami; a autorzy się na to kusili. Jeżeli chodzi o warunki umów autorskich dotyczących wynagrodzenia – jest to tajemnicą wydawcy. Zdradzę, że mogą one być bardzo różne, w zależności od popularności autora.

11. W jaki sposób liczone jest honorarium autora?

Od ceny uzyskanej przez wydawcę.

12. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży?

Książki Siedmiorogu dystrybuowane są do wszystkich księgarni w Polsce. Tu trzeba dodać, że Empik i sieci marketów nigdy nie chcą przyjmować do swoich księgarni czy na półki debiutów, to znaczy książek nieznanych jeszcze autorów (chyba że autor zainwestuje w kupienie płatnych półek w Empiku, koszt to około 30 tysięcy złotych za zaistnienie książki w salonach przez dwa tygodnie). Dla debiutów pozostają tylko tradycyjne księgarnie, które niestety systematycznie „topnieją”, wykańczane przez konkurencję monopolisty Empiku.

13. Czy wydawnictwo promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda promocja?

Wydawnictwo wkłada ogromny trud w wypromowanie debiutów. Koordynujemy swoje działania z działaniami autorów.

14. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?

Wydajemy poezję, ale głównie dla dzieci. W tej dziedzinie problemem jest kolosalne piętno wywarte na umysłach Polaków przez poezję dziecięcą Jana Brzechwy. Młodzi autorzy prawie nigdy nie przesyłają nam oryginalnych wierszy, tylko bardziej lub mniej udane imitacje Jana Brzechwy.

15. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?

Oczywiście, można sobie to wyobrazić. Jednak uwaga: blogi pisane są często bardzo chaotycznie, tymczasem książka powinna być odpowiednio zbudowana, napisana dopieszczonym stylem. Czytelnicy książek nie lubią brulionów.


Słowo o Wydawnictwie Siedmioróg od Załogi Gdzie wydać?:

Nie uwierzycie! Na pytania odpowiedział mi sam… szef wszystkich szefów Wydawnictwa Siedmioróg! Zrobiło mi się ogromnie miło, że ktoś potraktował GW tak poważnie i poświęcił swój czas, aby umożliwić i nam i wam możliwość poznania swojej firmy. Dlatego też dziękuję panu Tomaszowi oraz pani Aleksandrze, dzięki której taka współpraca w ogóle się nawiązała :)
Autorzy książek dla dzieci powinni w tym poście czuć się jak w swoim żywiole. Nie można jednak zapominać o ilustratorach, na których Wydawnictwo Siedmioróg też czeka z otwartymi ramionami. Dodatkowo treści już udostępnione w internecie nie są na starcie dyskryminowane. Trzeba tylko dużo, dużo, duuużo nad sobą pracować!


Przypominamy, że zapraszamy wszystkich debiutantów oraz autorów, którzy chcieliby podzielić się z nami wrażeniami związanymi z procesem wydawania swoich książek. Debiutanckie wspomnienia dopiero co ruszyły, więc czekamy na wasze maile!


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Siedmioróg za odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy! :)

3 komentarze:

  1. Dużo cennych wiadomości i informacji, wielki plus za ten szacunek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda że wydawnictwo uważa wykupienie praw za coś normalnego.

    OdpowiedzUsuń