piątek, 21 grudnia 2018

#20 Initium


Informacje dostępne na stronie wydawnictwa:

Informacji na stronie nia ma za wiele, ale kim ja bym była, gdybym pozostawiła was w całkowitej niewiedzy! 
Moimi tajnymi sposobami dowiedziałam się, że Wydawnictwo Initium jak najbardziej wydaje polskich autorów, a prawie wszyscy z nich, to debiutanci. Ach, cóż za cudowna nowina! Wszyscy zainteresowani wydaniem książki w Initium powinni wysłać ją razem z biogramem na ten adres: 

initium@initium.pl

Drzwi otwarte są dla wszystkich, za wyjątkiem autorów poezji, książek dziecięcych, podróżniczych i kulinarnych. Wszyscy fani kryminałów, fantastyki czy thrillerów, na pewno się tutaj odnajdą :)
Informacje zebrane przez Gdzie wydać?

1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki?

Wiek nie ma dla nas znaczenia, a książki polskich autorów jakie wydajemy to prawie wyłącznie debiuty. Plan na przyszłe lata to też debiuty.

2. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo?

Tylko email, najchętniej pdf powieści oraz biogram.

3. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy od ilości nadesłanych propozycji, ilości pracy w wydawnictwie etc. Czasami jest to tydzień, a czasem dwa miesiące lub dłużej. Odpowiadamy każdemu.

4. Ile średnio propozycji wydawniczych redakcja otrzymuje miesięcznie? Czy wszystkie są czytane w całości, a może zdarza się, że utwór odrzucany jest już po pierwszych kilku rozdziałach?

Różnie. Od kilku do kilkunastu. Wszystkie są czytane w całości.

5. Jeśli chodzi o recenzje wewnętrzne: czy teksty recenzuje osoba spoza wydawnictwa? Jest to osobne stanowisko pracy w wydawnictwie, czy po prostu zajmuje się tym osoba z wydawnictwa, mająca również inne obowiązki? A może zajmują się tym znani blogerzy-recenzenci? Jak to wygląda?

Redaktorzy z wydawnictwa oraz spoza niego. Selekcja jest dokonywana przez dwie niezależne osoby.
Aby tekst został przyjęty do planu wydawniczego. Obie muszą zatwierdzić tekst.

6. Czy wewnętrzna recenzja jest do wglądu dla autora? (przy założeniu, że są Państwo zainteresowani wydaniem książki)

Pełna wewnętrzna recenzja jest tylko przy drugim czytaniu. Jeśli książka odpadnie przy pierwszym redaktorze to jest zazwyczaj krótkie uzasadnienie.

7. Po jakim czasie, od zaakceptowania przez wydawcę propozycji wydawniczej, można spodziewać się jej realnego wydania?

Nie ma reguły, od kilku miesięcy do dwóch lat. U nas publikacja zazwyczaj następuje do roku ale zdarza się, że są wydawane po kilku miesiącach.

8. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?

Autor nie ponosi żadnych kosztów.

9. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy wydawnictwo zastrzega sobie prawo wyłączności wydania utworu? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Oczywiście, że jest wyłączność na utwór. Nikt nie wyda powieści jeśli inny wydawca też będzie mógł to zrobić. Ustalenia indywidualne jeśli chodzi o czas trwania umowy.

10. W jaki sposób liczone jest honorarium autora?

Procent od ceny detalicznej (okładkowej) netto każdego egzemplarza.

11. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży?

Dystrybucja poprzez wszystkie sieci księgarskie stacjonarne, wszystkie sklepy internetowe etc. Książka jest dostępna cały czas w sprzedaży, chyba, że zostanie rozwiązana umowa.

12. Czy wydawnictwo promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda promocja?

Wydawnictwo promuje książkę i autora. Sposoby promocji są tajemnicą handlową lecz obejmują wszystkie dostępne kanały komunikacji.

13. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?

Nie.

14. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?

Nie wydajemy już kiedyś wydanych powieści, kontynuacji wydanych powieści lub książek, które były dostępne za darmo na blogach itp.
Słowo o Wydawnictwie Initium od Załogi Gdzie wydać?:

Taka współpraca, to sama przyjemność. Odpowiedź na maila otrzymałam zaledwie kilka godzin po jego wysłaniu w porze wieczornej, więc poza pracą, przez co jeszcze bardziej ją doceniam! :)

Na stronie internetowej może nie ma za wiele, ale Wydawnictwo Initium rewanżuje się odpowiadaniem nawet na odrzucone propozycje wydawnicze. Dla mnie - z perspektywy osoby, która rozesłała swoją i czeka na ewentualne odpowiedzi - to naprawdę dużo znaczy, nawet jeśli powieść wcale nie zostanie wydana. Dodatkowo każdy tekst jest czytany w całości. To bardzo miła odmiana, kiedy daje się autorowi szansę. Pamiętajcie o tym!
Przypominamy, że zapraszamy wszystkich debiutantów oraz autorów, którzy chcieliby podzielić się z nami wrażeniami związanymi z procesem wydawania swoich książek. Debiutanckie wspomnienia dopiero co ruszyły, więc czekamy na wasze maile! 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Initium za odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz