czwartek, 11 października 2018

#16 Sine Qua Non


Informacje dostępne na stronie wydawnictwa:

Masz dla nas propozycję wydawniczą? Chętnie się z nią zapoznamy. Przygotuj:
• cały tekst książki (w przypadku propozycji tłumaczeń zagranicznych lub literatury faktu wystarczy rozbudowany konspekt wraz z próbką tekstu – jeden, dwa rozdziały)
• streszczenie (ok. jednej strony)
• krótką informację o książce (jaki gatunek literacki, do kogo jest skierowana, dlaczego powstała)
• krótką notatkę o sobie
Materiały wyślij na adres: propozycje[at]wsqn.pl.O wydawnictwie

Wydawnictwo to nie tylko instytucja, budynek, miejsce. Wydawnictwo to ludzie. SQN tworzy grupa osób o odmiennych zainteresowaniach i specjalizujących się w różnych dziedzinach. Znajdziecie wśród nas zapalonych kibiców piłkarskich, muzycznych geeków, znawców świata popkultury oraz fanów fantastyki w każdym kształcie i rozmiarze. Połączyło nas zamiłowanie do książek i marzenie o dzieleniu się z innymi prawdziwie wybitnymi tytułami. Każdy z nas dzierży swoją własną cegiełkę – budujemy zwartą i niezaprzeczalnie mocną konstrukcję, jaką jest wydawnictwo SQN. Wszyscy działamy z pasją i zaangażowaniem, ponieważ uważamy literaturę za warunek ciągłego istnienia kultury – warunek sine qua non.
Informacje zebrane przez Gdzie wydać?

1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki?

Wydajemy przynajmniej kilku debiutantów i młodych polskich autorów rocznie. Wśród nich jest między innymi Maria Krasowska (Banda niematerialnych szaleńców), Jacek Łukawski (trylogia Kraina Martwej Ziemi), a także polska autorka ukrywająca się pod pseudonimem Anna Lange, która książce Clovis LaFay opisała perypetie detektywów Scotland Yardu w magicznej rzeczywistości XIX-wiecznego Londynu. Wiek autorów nie ma więc dla nas większego znaczenia. 

 2. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo? 

Należy przesyłać do nas: 
• streszczenie (najlepiej jednostronicowe), 
• krótka informacja o książce (gatunek literacki, do kogo jest skierowana, dlaczego powstała), 
• mały biogram autora z uwzględnieniem linków do swoich mediów społecznościowych czy prowadzonej przez siebie strony www, 
• cały tekst książki (w przypadku propozycji tłumaczeń zagranicznych lub literatury faktu wystarczy rozbudowany konspekt wraz z próbką tekstu – jeden, dwa rozdziały). Materiały prosimy przesyłać najlepiej w pliku .doc lub .pdf na adres propozycje[at]wsqn.pl.

3. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej? 

Przychodzi do nas bardzo dużo propozycji wydawniczych. Każdą analizujemy, dlatego zazwyczaj trzeba czekać na odpowiedź około 3 miesięcy. 

4. Ile średnio propozycji wydawniczych redakcja otrzymuje miesięcznie? Czy wszystkie są czytane w całości, a może zdarza się, że utwór odrzucany jest już po pierwszych kilku rozdziałach? 

Otrzymujemy nawet kilkanaście propozycji dziennie. W całości czytane jest streszczenie, notatka o książce i autorze. Jeśli nas zainteresuje, czytamy pierwsze rozdziały, a jeśli i te są wciągające – czytamy całość. Zwracamy również uwagę na to, jak ktoś pisze samego maila. 

5. Jeśli chodzi o recenzje wewnętrzne: czy teksty recenzuje osoba spoza wydawnictwa? Jest to osobne stanowisko pracy w wydawnictwie, czy po prostu zajmuje się tym osoba z wydawnictwa, mająca również inne obowiązki? A może zajmują się tym znani blogerzy-recenzenci? Jak to wygląda? 

Teksty czytają doświadczeni recenzenci, do których opinii mamy pełne zaufanie i z którymi podpisujemy umowy z klauzulami poufności. Książki przechodzą przez kilka osób, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, że wydajemy dany tytuł. 

 6. Czy wewnętrzna recenzja jest do wglądu dla autora? (przy założeniu, że są Państwo zainteresowani wydaniem książki) 

Jeśli jesteśmy zainteresowani wydaniem, to znaczy, że nasza wewnętrzna recenzja jest pozytywna. Autor w trakcie prac nad książką rozmawia bezpośrednio z redaktorem i w trakcie ich negocjacji powstaje ostateczna wersja tekstu. 

7. Po jakim czasie, od zaakceptowania przez wydawcę propozycji wydawniczej, można spodziewać się jej realnego wydania? 

Ustalane jest to indywidualnie. Konkretna data zależy między innymi od innych książek w naszym planie wydawniczym, typu powieści, czy książka jest związana z wydarzeniem o konkretnej dacie, nie wspominając już o tym, że to sam autor może mieć swoje wymagania co do daty publikacji. 

8. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku? 

Nie, autor nie ponosi żadnych kosztów w naszym wydawnictwie. 

9. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy wydawnictwo zastrzega sobie prawo wyłączności wydania utworu? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Podpisujemy umowę autorską na kilka lat, oczywiście z prawem wyłączności. 

10. W jaki sposób liczone jest honorarium autora? 

Wspólnie z autorem ustalamy konkretną stawkę procentową od ceny okładkowej książki. Autor dostaje od nas konkretną kwotę za każdy sprzedany egzemplarz. 

11. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży? 

Książki sprzedajemy w ogólnopolskiej dystrybucji. Są to największe sieci księgarni, między innymi Empik, książki trafiają do księgarni internetowych, wydajemy również je w formie e-booków. Tytuł jest w sprzedaży tak długo, jak tylko mamy prawa do książki. 

12. Czy wydawnictwo promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda promocja? 

Zapewniamy odpowiednią promocję wszystkich naszych książek. Spotkania autorskie, wizyty na targach, wywiady w mediach czy inne ciekawe akcje – dopasowujemy promocję do książki. Jeśli autor ma swoje pomysły, chętnie z nich korzystamy. 

13. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?

Do tej pory jeszcze nie wydaliśmy poezji, lecz jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje. 

14. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii? 

Publikowanie wcześniej swoich tekstów w internecie jest zawsze na plus. Książki jednak powinny być rozwinięciem tych materiałów, a nie wyłącznie skopiowaniem już istniejących treści do publikacji. 


Słowo o SQN od Załogi Gdzie wydać?:

Po pierwsze chciałabym serdecznie podziękować pani Karolinie z Wydawnictwa SQN, która odpowiedziała na nasze pytania. Bardzo się cieszymy, że tak duże i znane wydawnictwo wyciągnęło do nas pomocną dłoń :) 
Ostatnimi czasy patrzę na informacje o wydawnictwach dość subiektywnie, ponieważ sama skończyłam pisać książkę. Sama teraz borykam się z problemem “gdzie wydać?”, co raz, że jest trochę komiczne, to dwa, jest naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia, w końcu fantastyki młodzieżowej jest teraz wszędzie pełno. W każdym razie nie wiem, czy wy też tak to odbieracie, ale z odpowiedzi pani Karoliny biją jakieś pozytywne emocje, co zdecydowanie zachęca do wybrania SQN. Warto zwrócić uwagę, że w tym wydawnictwie autor nie ponosi żadnych kosztów. Umowa jest podpisywana na kilka lat z prawem wyłączności. Do tego można wysyłać do SQN poezję. Treści udostępnione w internecie również nie są odrzucane na starcie, więc blogerzy, poeci, to wasz czas!
Gołym okiem widać, że wydawnictwo jest otwarte na współpracę, a debiutanci są tam mile widziani.

Dostaliśmy w odpowiedzi dwie ważne porady:

1. Sami widzicie, jak ważne jest napisanie dobrego maila. Od tego może zależeć przyszłość waszej książki! Miejcie na uwadze styl oraz narrację, w której piszecie wiadomość. Bardzo trafnie, moim zdaniem, opisały to zjawisko dwie blogerki:
- Marika Krajewska - Jak nie pisać do wydawcy?
Polecam zapoznanie się z tekstami. Dziewczyny wiedzą, co mówią!

2. Streszczenie musi być dopracowane od początku do końca. Od niego zaczyna się recenzja waszej książki, więc nie zaniedbujcie go! 
Przypominamy, że zapraszamy wszystkich debiutantów oraz autorów, którzy chcieliby podzielić się z nami wrażeniami związanymi z procesem wydawania swoich książek. Debiutanckie wspomnienia dopiero co ruszyły, więc czekamy na wasze maile! Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu SQN za odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy! :)

2 komentarze: