piątek, 15 maja 2015

#8 Czwarta StronaInformacje dostępne na stronie wydawnictwa:
Zapraszamy do współpracy Autorki i Autorów!

Propozycje wydawnicze przyjmujemy w postaci wydruku w jednym egzemplarzu lub w formie elektronicznej drogą mailową.
W przypadku nadsyłania propozycji wydawniczych drogą mailową prosimy zawrzeć w nagłówku maila nazwisko autora i tytuł książki.
Propozycje prosimy nadsyłać na adres:
Wydawnictwo Poznańskie
ul. Fredry 8
61-701 Poznań
lubZasady nadsyłania propozycji:
 1. Przed wysłaniem propozycji wydawniczej bardzo prosimy o zapoznanie się z naszym profilem wydawniczym oraz z katalogiem tytułów na stronie internetowej.
 2. Prosimy o przesyłanie tylko ukończonych tekstów.
 3. Do przesłanej propozycji wydawniczej prosimy dołączy krótki biogram, dane kontaktowe i streszczenie utworu.
 4. Propozycja wydawnicza musi mieć co najmniej 9 arkuszy wydawniczych (jeden arkusz to 40000 znaków ze spacjami).
 5. Nie wydajemy poezji, dramatów, utworów dla dzieci.
 6. Z autorami, których publikacje zostały przyjęte do realizacji, skontaktujemy się w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania propozycji.
 7. Propozycje wydawnicze recenzujemy wyłącznie na potrzeby wydawnictwa. Zastrzegamy sobie prawo nie ujawniania recenzji.
 8. Nie odsyłamy przysłanych materiałów.
 9. Autorom gwarantujemy całkowitą dyskrecję z poszanowaniem ich prawa autorskiego.


Informacje zebrane przez
Gdzie wydać?
1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki? I czy uzyskają pomoc edytorską?
Jak najbardziej. Nasza najmłodsza autorka ma 21 lat.
2. Ile średnio propozycji wydawniczych redakcja otrzymuje miesięcznie? Czy wszystkie są czytane w całości, a może zdarza się, że utwór odrzucany jest już po pierwszych kilku rozdziałach?
Dostajemy około stu propozycji miesięcznie. Po wstępnej selekcji (a już po kilku stronach jesteśmy w stanie wyłapać, czy tekst dobrze rokuje) zlecamy książkę do wewnętrznej recenzji. Nie zdarzyła się jeszcze taka sytuacja, żebyśmy nie zapoznali się z jakąś propozycją wydawniczą.

3. Czy teksty recenzuje osoba spoza wydawnictwa, jest to osobne stanowisko pracy w wydawnictwie, czy po prostu zajmuje się tym osoba z wydawnictwa, mająca również inne obowiązki? A może zajmują się tym znani blogerzy-recenzenci? Jak to wygląda?

Po wstępnej analizie (sprawdzenie, czy książka spełnia kryteria programowe wydawnictwa) książka wysyłana jest do recenzji wewnętrznej.

Mamy stałą grupę recenzentów współpracowników. Są to ludzie, którzy dużo czytają i znają rynek. Mogę zdradzić, że w tym zakresie współpracujemy też z kilkoma blogerami.

Bardzo ważna informacja dla autorów – recenzje są własnością wydawnictwa i nie mogą być nigdzie publikowane.
4. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej?
Do trzech miesięcy.
5. Po jakim czasie, od zaakceptowania przez wydawcę propozycji wydawniczej, można spodziewać się jej realnego wydania?
To zależy. Często są publikowane jeszcze tego samego roku.
6. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?
Autor nie ponosi żadnych kosztów. Całe ryzyko finansowe ponosi wydawca.
7. W jaki sposób liczone jest honorarium autora? Czy debiutujący pisarz może liczyć na jakikolwiek procent od sprzedaży?
Oczywiście. Honorarium liczone jest od ilości sprzedanych egzemplarzy.
8. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy wydawnictwo zastrzega sobie prawo wyłączności wydania utworu?  Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?
Standardowa umowa z przeniesieniem praw na wynegocjowany okres czasu. Wydawnictwo zastrzega sobie wyłączność na czas określony w umowie. Później autor może wydać książkę gdzieś indziej.
9. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży? Książka jest w sprzedaży tyle czasu, na ile autor przekazał wydawnictwu prawa do sprzedaży.
Dystrybucja obejmuje terytorium całego kraju. Współpracujemy zarówno z wielkimi sieciami sprzedażowymi, jak i mniejszymi księgarzami.
10. Czy wydawnictwo promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda ewentualna promocja?
Wydawnictwo bardzo dużo środków przeznacza na promocję książki. Zapraszam na naszego Facebooka, gdzie można obejrzeć przykłady promocji wybranych tytułów. Autor jest najlepszym ambasadorem swojej książki, dlatego często angażujemy go w działaniu promocyjne, np. spotkania autorskie, wywiady w radiu etc.
11. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?
Tak, istnieje taka możliwość.
12. Jakiego typu beletrystykę wydają Państwo najchętniej? Co preferują? Jaki wydawnictwo ma stosunek do literatury young adult?
Zapraszam na naszą stronę internetową do zapoznania się z profilem wydawniczym Czwartej Strony: www.czwartastrona.pl. Jeżeli jakaś propozycja young adult nas zainteresuje, to ją wydamy. Serdecznie zapraszamy do wysyłania propozycji wydawniczych. Kto wie, może wśród Państwa jest przyszły Dan Brown. ☺

Słowo o Wydawnictwie Czwarta Strona od Załogi Gdzie wydać?:Czwarta Strona to marka Wydawnictwa Poznańskiego. Publikuje literaturę popularną, biografie, a także książki z wyższej półki. Na ich regałach nie braknie jednak mocnych pozycji z różnych kategorii książkowych, takich jak ― fantastyka: Kroniki Atopii Matthew Mathera, Antipolis Tomasza Fijałkowskiego; literatura piękna: Lotnisko w Monachium Grega Bactera oraz bestsellery literatury kobiecej: Jeszcze raz, Natasza Karoliny Wilczyńskiej, Dworek Longbourn Jo Baker; czy też wyśmienite kryminały: Kasacja Remigiusza Mroza, Ene, due, śmierć M.J.Arlidge (której kontynuacja Powiedz, panno, gdzie ty śpisz planowana jest już na jesień 2015 roku!).

Nasze książki czekają na Was. Na leniwe, jesienne popołudnia z kubkiem herbaty, poranki w ogrodzie i długie podróże pociągiem. Lubią też być czytane na plaży, w miejskim zgiełku, w lesie. Każde miejsce jest dobre, by zapomnieć się choć na chwilę.”

Szczęśliwie dla nas, osób aspirujących na pisarza, wydawnictwo nie cierpi na awersję do debiutantów, a nawet więcej ― wychodzi do nich z przysłowionymi „otwartymi ramionami”, organizując konkurs literacki na powieść fantastyczną Czwarta Strona Fantastyki. Jeśli kochasz smoki, trolle, krasnoludy, minotaury oraz inne mityczne stworzenia i jesteś na dobrej drodze do ukończenia swojego dzieła, koniecznie musisz skorzystać z tej szansy! ☺
Dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona za poświęcenie kilku minut na odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy!

14 komentarzy:

 1. Jakie wydawnictwo ma stosunek do debiutantów
  Jaki, bo to odnosi się do stosunku, nie do wydawnictwa...

  już po kilku stronach jesteśmy w stanie wyłapać czy tekst dobrze rokuje
  Przecinek przed czy.

  Standardowa umowa z przeniesieniem praw na wynegocjowany okres czasu. Wydawnictwo zastrzega sobie wyłączność na czas określony w umowie. Później autor może wydać je gdzieś indziej.
  Je, czyli prawa, bo na to wychodzi. ;D

  Jeżeli jakaś propozycja young adult nas zainteresuje to ją wydamy.
  Przecinek przed to.

  Matthew Mather’a
  Bez apostrofu: Mathera.
  http://sjp.pwn.pl/zasady/Nazwiska-zakonczone-w-pismie-na-spolgloski-lub-y-po-samoglosce;629618.html

  wychodzi do nich z przysłowionymi ,,otwartymi ramionami” organizując konkurs literacki na powieść fantastyczną Czwarta Strona Fantastyki.
  Oddzielający imiesłów przecinek przed organizując. // Cudzysłowu nie tworzy się z przecinków, serio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziena ziomeczku :)

   Ja niestety nie mam Worda, posty tworzę w pliku na Google Docs, więc jestem skazana na cudzysłów z przecinków, bo inaczej tworzy mi angielski.

   Usuń
  2. Istnieje coś takiego jak skróty klawiaturowe.

   Z której strony wyglądam jak ziomeczek? ;)

   Usuń
  3. Skróty klawiaturowe nie wszystkie mi działają. Próbowałam „Alt+0123”, ale nic to nie dawało. Jednak specjalnie dla Ciebie, żeby oczka tak nie bolały, sięgnęłam do tablicy znaków. Ładnie? ;)

   Jesteś ziomeczkiem, bo z uporem wariata wytykasz mi błędy, które normalnego człowieka specjalnie nie rażą, a ja po prostu ich nie zauważam, albo olewam. Czytelnicy z pewnością są Ci niezmiernie wdzięczni! Zrobię wszystko, żebyś miała (profil mówi, że jesteś kobietą) ze mną jak naj(więcej)mniej roboty :)

   Usuń
  4. Ładnie.

   Lol, na złość mamie odmrożę sobie uszy. <3 Widzisz, ja wolę być ziomeczkiem w twojej definicji niż kaleczącą język lolastą pisarką z zamiłowania, tak więc, ups, wcale mi nie pojechałaś.

   Pozdrawiam i czekam na kolejne smaczki.

   Usuń
  5. Witam po raz pierwszy, bo jeszcze nie zabrałam głosu w tej dyskusji. Jeśli chodzi o mnie, to chcę ci powiedzieć, że naprawdę nie przejmujemy się twoimi kąśliwymi uwagami, mającymi na celu zwrócenie na siebie uwagi. Jeżeli rzeczywiście zamierzasz nam pomóc, to równie dobrze możesz napisać swoje obiekcje kulturalnie, bo obecnie wytykasz nam błędy nawet w tekście przysłanym przez wydawnictwa. Nie edytujemy ich, nie przerabiamy w żaden sposób, więc twoje chorobliwe czepialstwo mija się z celem. Może chcesz nas zniechęcić? To też jest opcja, ale na pewno ci się nie uda, także odpuść. Prowadzimy GW z pasji. Obie w jakiś sposób szkolimy swój warsztat, i wybacz, ale tobie nic do tego. Nieważne, jak bardzo byłabyś natrętna, nie pozostawimy tego projektu, a osoby z twoim nastawieniem jedynie nas w tym utwierdzają.
   Dziękuję za uwagę.

   Sheeiren Imai

   Usuń
  6. A to błąd, bo korektę przesłanego tekstu zrobić powinnyście. Nikt nie puszcza wywiadów/artykułów z babolami, tylko dlatego, że zrobił je ktoś inny (czyt. osoba, która odpowiadała na pytania/osoba, która zajmuje się stroną danego wydawnictw), bo to wy odpowiadacie za ostateczną jakość strony. ;)

   Usuń
  7. *zaplątał się niepotrzebny przecinek przed tylko.

   Usuń
 2. Takie pytanko: macie już jakiś plan, do jakich wydawnictw w najbliższym czasie napiszecie, czy można Wam zaproponować jakieś? ^^ Bo jest parę wydawnictw, które mnie interesują, ale jeszcze o nich nie napisałyście. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!
   Jasne, że mamy plan. Bez niego nie działamy ;)
   Maile wysłałyśmy już dawno i po kilka razy do wielu wydawnictw, ale po prostu zostawiono nas bez odzewu. Około dwudziestu maili pozostało bez odpowiedzi, jednak chętnie przyjmiemy pomoc. Możesz wypisać kilka wydawnictw, pewnie jakieś przeoczyłyśmy ;D

   Pozdrawiam,
   Sheeiren Imai

   Usuń
 3. Pozderki dla Yuiko

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziewczyny ratunku!

  Czy ja dobrze rozumiem, że to wydawnictwo chce, abym wysłała im 9 arkuszy mojej książki? Czyli mam załaczyć im 9 razy książke w e-mailu? Bo chyba nie rozumiem tego...

  Proszę o odpowiedź...

  Leyla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochanie, czytanie ze zrozumieniem się kłania :)
   "Propozycja wydawnicza musi mieć co najmniej 9 arkuszy wydawniczych (jeden arkusz to 40 000 znaków ze spacjami)." --- to znaczy, że Twoja propozycja wydawnicza MUSI mieć przynajmniej 360 000 znaków ze spacjami. Czyli wyszukujesz w Wordzie, lub innym programie, w którym piszesz, coś takiego jak opcja "ilość słów". Z tego co mi wiadomo, taka ilość słów to +/- 120-130 stron Times 12 :) Czyli nie aż tak wiele.

   Co do ilości kopii...
   "Propozycje wydawnicze przyjmujemy w postaci wydruku w jednym egzemplarzu lub w formie elektronicznej drogą mailową." --- czyli niezależnie, czy wysyłasz pocztą tradycyjną, czy elektroniczną - wysyłasz JEDNĄ kopię.

   Nie ma się co stresować, weź głęboki oddech, potem drugi. Jeszcze raz sprawdź i przeredaguj cały tekst. Potem jeszcze raz uważnie przeczytaj nasz wpis, zrób wszystko, o co prosi wydawca, sprawdź to kilka razy. Znowu weź kilka głębszych oddechów. I na końcu, w stresie ale z odwagą, wyślij propozycję wydawniczą. Trzymam kciuki! :D

   Pozdrawiam serdecznie :)
   P.S. Miło widzieć, że jednak na co komuś przydała się nasza stronka!

   Usuń