poniedziałek, 30 marca 2015

#5 JK - Feeria/Aha!Informacje dostępne na stronie wydawnictwa:
Właścicielem imprintów Wydawnictwo Aha! oraz Wydawnictwo Feeria jest Wydawnictwo JK

ul. Krokusowa 1-3, 92-101 Łódź

Propozycje wydawnicze, przedruki, sprawy redakcyjne:

Informacje zebrane przez Gdzie wydać?

1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki? I czy uzyskają pomoc edytorską?
Wszyscy autorzy kiedyś debiutowali, więc to, że ktoś ma wydać swoją pierwszą książkę, a nie piątą nas nie przeraża. Ważne tylko, żeby miała poziom tej piątej ☺, tzn. żeby była napisana faktycznie profesjonalnie, a nie po amatorsku. Natomiast udzielanie pomocy redakcyjnej w ostatecznym opracowaniu tekstu do druku jest standardem w każdym normalnym wydawnictwie i tak dzieje się również u nas.
2. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy jest konieczne zrzeczenie się z praw autorskich? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?
Umowa licencyjna z prawem wyłączności publikacji przez nas udzielonym na okres kilku lat.
3. Jakiego typu beletrystykę wydają Państwo najchętniej? Co preferują? Jaki wydawnictwo ma stosunek do literatury young adult i fantasy?
Lubimy i cenimy młodych czytelników, bo w przeciwieństwie do opinii różnych marud młodzież czyta więcej niż dorośli… Sami jesteśmy już jednak dorośli, więc tej grupy wiekowej też nie odrzucamy. Jeśli mowa o starszych, preferujemy teksty obyczajowe osadzone w polskich realiach, z ciekawie zbudowanymi postaciami, błyskotliwymi dialogami, dojrzałym spojrzeniem na psychikę i motywację bohaterów, nietuzinkową narracją, idiosynkratycznym językiem wypowiedzi, wolne od schlebiania marketingowym gustom. Można by długo wymieniać taką listę pobożnych życzeń…
Niekiedy wydajemy także wyjątkowe książki poradnikowe z zakresu psychologii lub zdrowia.
4. Czy wydawnictwo nadaje książkom numer ISBN?
Taki jest wymóg prawno-skarbowy, a także praktyczny ze względu na dystrybucję. Krótko mówiąc: tak.
5. Czy dzieło początkującego pisarza ma szansę na druk, czy jedyna opcja to wydanie wersji internetowej w postaci e-booka?
Ma szansę na druk.
6. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży?
Książka jest w sprzedaży dokładnie tak długo, jak są chętni na jej kupowanie. Sprzedaż odbywa się w księgarniach stacjonarnych (w sieciach takich jak Empik czy Matras i w punktach indywidualnych) oraz internetowych, a w odniesieniu do wybranych tytułów również w sieciach wielobranżowych, które mają dział książki.
7. Czy wydawnictwo prężnie promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda ewentualna promocja?
Udział autora jest zawsze mile widziany, bo on najlepiej zna swoją książkę. Ale my też staramy się nie stracić środków zainwestowanych w produkcję, więc oczywiście zajmujemy się promocją.
8. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo?
Krótkie streszczenie (2–3 akapity) z informacją o gatunku książki, wersja elektroniczna tekstu (najlepiej Word, bo wtedy każdy recenzent może sobie swobodnie ustawić krój i wielkość czcionki, tak jak mu się najwygodniej czyta z monitora), informacja o autorze.
9. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?
Nie ponosi.
10. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?
To nie jest nasza specjalność.
11. W jaki sposób liczone jest honorarium autora? Czy debiutujący pisarz może liczyć na jakikolwiek procent od sprzedaży?
Oczywiście. Za wykonaną pracę należy się zapłata – proporcjonalna do zainteresowania czytelników książką.
12. W jakim okresie czasu, od wykazania chęci wydawnictwa na wydanie książki, można spodziewać się jej realnego wydania?
6–18 miesięcy.
13. Jak długo trzeba oczekiwać na rozpatrzenie propozycji wydawniczej?
2–3 miesiące.
14. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?
Można wydać książkę opartą na tekstach z blogu, ale musi ona wnosić coś więcej, niż treści dostępne w sieci.

Słowo o Wydawnictwie JK od Załogi Gdzie wydać?:
Feeria, sięgając po definicję do słownika PWN, oznacza widowisko teatralne oparte na wątkach fantastycznych lub bogactwo i różnorodność mieniących się barw. Mówiąc o tym wydawnictwie, nie mogę nie odnieść się do znaczenia tego słowa, ponieważ, wertując ich stronę internetową, bije ono po oczach. Znajdziemy tu bowiem cały wachlarz gatunków.
Feeria poświęcona jest głównie literaturze młodzieżowej oraz kobiecej. Przykładowa gospodyni domowa znajdzie tu zarówno książki o odchudzaniu, zdrowiu, a nawet jedną o wystroju wnętrz ― Jak urządzić mieszkanie i nie zwariować? Agnieszki Żukowskiej; jak i powieści kobiece Gabrieli Garaś, od których swobodnie mogłaby przejść do powieści sensacyjnych Louise Penny. W końcu my, kobiety, jesteśmy zmienne, prawda?
Młode dorosłe kobietki również znajdą tu coś dla siebie; od powieści podobnym sławnemu Gwiazd naszych wina Johna Greena, takich jak Zac&Mia A.J.Betts oraz Althea&Olivier Cristina Moracho, po Niebezpieczne istoty spod pióra duetu Margaret Stohl i Kami Garcia, spinoffu bestselerowej serii Kronika Obdarzonych.
Panom natomiast z pewnością spodoba się Aha!, gdzie między innymi znajdą książkę napisaną przez byłego więźnia, Paula Wade’a „Trenera”, który wydał dwie części Skazanego na trening ― zaprawa więzienna. Tuż obok coś dla fanów piłki nożnej ― Neymar. O sobie.; oraz, odchodząc od ćwiczeń fizycznych, seria Tony’ego Buzana o ćwiczeniu pamięci.
Strony internetowe obu wydawnictw są świetnie przygotowane dla potencjalnych czytelników. Jednak jeśli chodzi o aplikujących autorów, mogą oni zaledwie zapoznać się z reprezentowanym repertuarem i dowiedzieć, czy swoją powieścią się tam wpasują. Patrząc na to wszystko ― bez dwóch zdań TAK.

Dziękujemy Wydawnictwu JK za odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy!

1 komentarz:

 1. Nauczcie się w końcu odróżniać pauzy i półpauzy (funkcja myślnika) od dywizów (funkcja łącznika).

  Jakie wydawnictwo ma stosunek do debiutantów
  Jakie wydawnictwo ma stosunek do literatury young adult i fantasy?
  Jakie wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych
  Jaki.

  W jakim okresie czasu
  Mtaa.

  Przykładowa Pani Domu
  Czyli to czasopismo, tak. Bo jeśli chodzi o gospodynię domową, to wielkie litery są zbędne.

  spinoff’u
  Zbędny apostrof: spinoffu.

  który wydał dwie części Skazany na trening - zaprawa więzienna.
  Skazanego.

  OdpowiedzUsuń