poniedziałek, 23 marca 2015

#3 Wydawnictwo OtwarteInformacje zebrane przez Gdzie wydać?
1. Jaki wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat? Czy takie osoby mają szansę wydania u Państwa książki? I czy uzyskają pomoc edytorską?
Mamy bardzo pozytywny stosunek do debiutantów w ogóle, a tych w wieku 17-30 szczególnie. To wiek, w którym autor najbardziej może się rozwinąć, nauczyć „rzemiosła”. Pomoc edytorską oferujemy zawsze i co do zasady pracujemy z autorem nad ostatecznym kształtem książki. Warunkiem jest jednak poziom wysłanego do nas materiału. Niestety, najczęściej praca nad nim nie ma sensu. Warto by autor potraktował to jako pierwszą przygodę, wziął sobie do serca kilka zasadniczych uwag i zaczął od nowa. Jeśli tekst można poprawiać, to wspólnie nad tym pracujemy.
2. Jaki rodzaj umowy wydawnictwo zawiera z pisarzem? Czy jest konieczne zrzeczenie się z praw autorskich? Jeśli tak, to na jakich warunkach i na jak długo?

Umowa jest zawsze na udzielenie nam licencji na 5 lat, ale jest to licencja wyłączna. To jest rynkowy standard. Prawa autorskie co do zasady są niezbywalne.
3. Jakiego typu beletrystykę wydają Państwo najchętniej? Co preferują? Jaki wydawnictwo ma stosunek do literatury young adult i fantasy?
Young adult to nasza specjalność, jesteśmy bardzo otwarci na ciekawe propozycje w tym zakresie. W przypadku fantasy także, tylko jest to obszar, w którym nie jesteśmy ekspertami. Poza tym najchętniej wydajemy literaturę obyczajową (romans) oraz kryminały i thrillery. Udają nam się także książki podróżnicze.
4. Czy wydawnictwo nadaje książkom numer ISBN?
Tak jest.
5. Czy dzieło początkującego pisarza ma szansę na druk, czy jedyna opcja to wydanie wersji internetowej w postaci e-booka?
Wydania wyłącznie w wersji e-book to sporadyczne przypadki. To jest obszar raczej selfpublishingu niż pracy wydawnictwa. Jeśli kogoś wydajemy, to w papierze. To się przez najbliższe kilka lat raczej nie zmieni, mimo że mamy własną platformę tj.: woblink.com.
6. Jak wygląda dystrybucja wydanej książki? Jak długo jest w sprzedaży?
Książka jest w sprzedaży tak długo, jak długo księgarze chcę ją oferować na półkach. Zdarza się, że nakład się wyczerpie, a sprzedaż nie uzasadnia dodruku, ale takie przypadki reguluje umowa, która przewiduje opcję wcześniejszego rozwiązania.
7. Czy wydawnictwo prężnie promuje książkę, czy autor musi ją reklamować na własną rękę? Jak wygląda ewentualna promocja?
Nie ma jednego wzoru promocji, ani takich samych budżetów. Właściwie nie ma dwóch książek promowanych tak samo. Wydawnictwo samo promuje książkę odpowiednio do tego, jak ocenia jej potencjał. Udział autora jest mile widziany, a czasem konieczny, ale poprzez jego rolę w działaniach PR czy ew. spotkaniach autorskich. Nie scedujemy na autorów promocji.
8. Jakiej formy nadsyłania prac wymaga wydawnictwo?
Plik w formacie .doc
9. Czy autor ponosi koszty w związku z wydaniem książki? Jeśli tak, na jakiej zasadzie dzielone są koszty druku?
Autor nie ponosi kosztów wydania książki z wyjątkiem tych, które wiążą się z procesem twórczym.
10. Czy zajmują się Państwo wydawaniem tomików poezji?
Nie.
11. W jaki sposób liczone jest honorarium autora? Czy debiutujący pisarz może liczyć na jakikolwiek procent od sprzedaży?
Wynagrodzenie autora prawie zawsze jest procentem od ceny katalogowej netto, ew. ceny sprzedaży. Rzadko jest to ryczałt. Zwykle autor może liczyć na zaliczkę na poczet honorarium.
12. W jakim okresie czasu, od wykazania chęci wydawnictwa na wydanie książki, można spodziewać się jej realnego wydania?
Trudno to określić. To może być 6 miesięcy, a mogą to być dwa lata. Później to raczej nie ma sensu. To zależy od nadesłanego materiału i rozmiarów pracy nad nim, odpowiedniego momentu w roku wydawniczym itp. Staramy się to robić najszybciej jak można, ale przede wszystkim chcemy to zrobić dobrze.
13. Jaki wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych na np. blogu, forum? Czy jest możliwość wydania takiej historii?
Wszystko zależy od kontekstu tego materiału. Jeśli materiał, który się ukazał, jest/ma być fragmentem większej całości, to problemu nie ma. Jeśli ma zostać przerobiony na publikację książkową, np. blog podróżniczy na książkę podróżniczą (inna narracja, selekcja itp.), to na ogół też nie. Natomiast, jeśli to ma być wydanie 1:1 to oczywiście sensu nie ma. Chyba że z jakiegoś powodu zmieniamy zasadniczo grupę odbiorców, na przykład docieramy do osób gotujących wyłącznie na podstawie książek i nie używających przepisów z blogów. To ostatnie oczywiście najbardziej wątpliwe.


Słowo o Wydawnictwie Otwartym od Załogi Gdzie wydać?
Wydawnictwo założone w 2006 roku przez SIW Znak, z inicjatywy, by dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Od samego początku wydawnictwo specjalizuje się w literaturze popularnej, tj. dla kobiet (np. Coś pożyczonego oraz Coś niebieskiego Emily Giffin, na podstawie których powstał film Pożyczony narzeczony), obyczajowej (m.in. książki znanego z programu telewizyjnego Inny świat Tomka Michniewicza), literatury dla młodzieży (Czerwona Królowa Victorii Aveyard, Black Ice Becci Fitzpatrick, Hopeless Colleen Hoover) oraz książek kulinarnych i historycznych (Jacek Piekara).
W latach 2009 i 2010 otrzymali nagrodę Bestseller Empiku w kategorii poradnik, za książkę Nie potrafię schudnąć Pierre’a Dukana.
Nasz zespół to ludzie pełni energii, otwarci na pomysły, kochający książki.”
Wchodząc na stronę wydawnictwa, powitała mnie schludna grafika. Wiedziałam, gdzie znaleźć tytuły książek, informacje o Autorach oraz aktualności. Nie znalazłam jednak rzeczy, która interesowała mnie najbardziej: zakładki poświęconej osobom chcącym wydać własną powieść. Widząc tytuły światowych bestsellerów, pomyślałam, że wydawnictwo zajmuje się wyłącznie tłumaczeniem i wydawaniem zagranicznych pozycji. Na szczęście pozory mylą, a powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce’’ ― w naszym wypadku wydawnictwa ― sprawdza się w stu procentach. Jak widać z naszego wywiadu, Wydawnictwo Otwarte rzeczywiście jest otwarte na debiutantów ― również tych polskich i młodych!
Dziękujemy Wydawnictwu Otwartemu za poświęcenie kilku minut na odpowiedzenie na nasze pytania. Doceniamy, pamiętamy, z miłą chęcią polecamy!

2 komentarze:

 1. Jakie wydawnictwo ma stosunek do debiutantów oraz osób w przedziale wiekowym 17-30 lat?
  Jaki.

  Jakie wydawnictwo ma stosunek do literatury young adult i fantasy?
  Jaki.

  Young adult to nasza specjalność jesteśmy bardzo otwarci na ciekawe propozycje w tym zakresie.
  Przecinek lub myślnik przed jesteśmy.

  Wydawnictwo samo promuje książkę odpowiednio do tego jak ocenia jej potencjał.
  Przecinek przed jak.

  W jakim okresie czasu
  Radziłabym unikać tej formy.

  Jakie wydawnictwo ma stosunek do treści już opublikowanych
  Jaki.

  Jeśli materiał, który się ukazał jest/ma być fragmentem większej całości
  Przecinek przed jest.

  Natomiast, jeśli to ma być wydanie 1:1 to oczywiście sensu nie ma
  Ten przecinek przesuń przed to.

  Od samych początków
  Od samego początku.

  Becci Fitzpatrick
  Bekki.

  Wchodząc na stronę wydawnictwa powitała mnie schludna grafika
  Będąc młodą lekarką, przyszedł raz do mnie pacjent, czyli imiesłowy: robisz to źle.

  ład i porządek
  To to samo.

  Ponownie: dywiz nie pełni funkcji myślnika. Od tego są pauza i półpauza.

  OdpowiedzUsuń
 2. To, co wydawnictwo napisało to kłamstwo. Nie mają dobrego stosunku do debiutantów i nie dają żadnych uwag dotyczących tekstu. Zadzwoniłam do nich i nawet nie podałam tytułu propozycji wydawniczej w sprawie której dzwonię, a oni już powiedzieli, że nie są zainteresowani.

  OdpowiedzUsuń